adversite

2011. november 3., csütörtök

Porto Koufo. Kirándulások Sartiból.

Tovább a Sithonia körúton Porto Koufoba:

A Chalkidiki- félsziget középső "ujján" ahol a Sithonia-félsziget kezdődik, a széles főút kétfelé ágazik, és megkerüli a félszigetet. Ezt neveztem el Sithonia körútnak. Csodálatos szerpentinek, a kanyarok után előbukkanó nyaralóhelyek, közöttük a hegyek, ahol jóformán csak a kecskenyájak járnak.
Sartiból már eljutottunk Sikiára, Sikia-Beachre, a csodálatos Kalamitsire, most tovább megyünk. / lásd előző bejegyzésekben!!!/
Kalamitsire mindenképpen vissza kell, hogy nézzünk a hegytetőről, életre szóló panoráma.
A szép panorámaút egyre feljebb kanyarog, páros robogózásra nem igazán ajánlott! Pedig csak elsőre ilyesztő látvány lentről fölnézni az égben kanyargó leendő utunkra, mert közben a 100 kanyaron emelkedő szerpentin megszelidül. Az utolsó emelkedő egy panoráma-tavernához visz, a teraszáról visszanézhetünk. Az újabb kanyarok kilátóperemeinél ismét érdemes a fényképezőmasinát előszedni, a félsziget vad csúcsa, a végén egy hatalmas benyúló laguna, benne kagylótenyésztő-telep. /már sokszor autóztunk itt mindkét irányból, de a csodálattól elfelejtkeztünk a fényképezésről, pedig ahogy leírom, már előttem is a kép!/
A kanyarok lefelé vezetnek, az egyik után feltűnik a Koufói öböl bejárata. 

Megérkeztünk Sithonia-körút következő állomására, Porto Koufóba.
Ez az a hely, ahová nem sokan jönnek nyaralni, de kötelező mindenkinek megállni, mert ha nem, szegényebb lesz élete egy csodával.

Hotel Porto Koufo***
Mert csoda, ahogy a két hatalmas hegy közötti keskeny bejáró kiszélesedik a több km. átmérőjü öböllé. 

Két úton mehetünk az öböl partjára, Sarti felől a szálloda után, Toroni felől a halvendéglők között.
Ha a parti autóúton megállunk a bejáróval szemben, balra a 2006-ban felújított 3*-os Hotel Porto Koufo terasza, strandja napernyői. A keskeny parti homoksáv folytatódik a kikötőig, bárhol leparkolhatunk, aztán irány a tenger. Első alkalommal Toroniból sétáltunk át /2 km./, meglepő volt a szeles Toroni part után a szélcsendes Koufo. Védett vize meglepetést okoz. A part homokja után sziklássá válik, vigyázhatunk a tengeri sünökre! Aztán hirtelen a mélybe szakad. A sziklák szélén az élővilágnak mindig akadnak búvárvendégei. A sekély partnál gyerekek örömére rengeteg kishal.
Porto Kouforól tudni kell, ez Görögország legnagyobb természetes öble, mindig híres kikötő volt. A II. világháborúban a német flotta és a tengeralattjárók kikötőjeként híresült.
A kikötőt muszáj végigsétálni! Rengeteg yacht a luxustól a roncsig, a halászhajók minden korosztályban és fazonban. A kikötő első része a strandtól a halászmólóig tart, aztán a végtelen árbócerdő a halvendéglők előtti kanyar végéig. A hajók között rengeteg hal, kagyló, tengeri csillag.


Akkora a forgalom, biztosan végignézhetünk indulást, kikötést, manőverezést a szűk kijáróban.

Legelső alkalommal volt a legnagyobb "mákunk", pont befutott a nagy halászflotta! A kőmólónál egy részük kikötött, a hűtőkocsi teherautó betolatott, és ki-be pakolták a már ládázott halakat. Amikor készen lettek, kilavírozott, és beállt helyére a másik. Ez vlt 2004-ben. De 2010-ben, 2011-ben kétszer is megcsodáltuk a hajókavalkádot, de a flotta kipakolása volt az igazi.

Porto Koufo híressége a parti Haltavernák. Hatalmas teraszain garantáltan friss fogásuak a halak. Az elmúlt nyáron láttuk, az öböl tuloldalán is nyiltak szép halvendéglők, hogy öregbítsék Porto Koufo hírnevét.
Porto portája naplementében

Sithonia gyöngyszeme mindig szépen búcsúzik vendégeitől, de legszebb a lemenő nap aranyhídjával feldíszítve. Ennél csak az volt csodálatosabb, amikor kettesben visszagyalogolva befordultunk Torini felé, és minden ragyogott a naplemente aranyában. 

Sithoniai körútunkon legközelebb Toroniba megyünk!
Remélem, velünk tartotok!
                                                                           JULIVILI 
 


Create your own banner at mybannermaker.com!
Make your own banner at MyBannerMaker.com!
Create your own banner at mybannermaker.com!
Copy this code to your website to display this banner!

2011. szeptember 23., péntek

Kalamitsi. Kirándulások Sartiból




Nikiti után érünk Chalkidiki középső ujjára Sithoniára. Az út kettéágazik és a tengerpart mentén körbemegy a félszigeten. Autós nyaralók, robogósok kedvenc körútja. Széles, jó minőségű és csodálatos élmény.
Sartiból elindultunk már ebben a blogban Sikia-Beachbe, most megyünk tovább. A kanyargó út külső kanyarjait az Athosz uralja, lefelé táblák jeleznek beacheket ijesztőnek tűnő utakkal. A belső kanyarok mentén a legelhagyatottabb helyeket is meglepő színes leanderek tarkítják. Sikia-Beach előtt ismét a veszélyes útszakasz a pékség illatától. A hegyoldalakban kecskenyájak akoljai. Egy érdekes fennsíknál érdemes lassítani, a sziklákat nagyon érdekes löszalakzatok váltják fel, szobrok, folyások alakjában. Egy nagy kanyarban lenn a mélyben mai úti célunk
Kalamitsi.

A Kalamitsi öböl gyönyörű panorámát mutat erről is, de Neos Marmaras felől az igazi. Az ember szive megdobban a látványtól: ezt feltétlenül meg kell nézzem közelebbről is!
2004-ben így láttuk a búszból Toroniból Sartiba utazva, azóta is szeretnénk a közelebbi ismeretséget. 2010-ben a rossz idő elől menekültünk át, de sokkal jobbat itt sem leltünk, de borúsan és kihaltan is nagyon tetszett.
Az idén egyszer Sarti felett gyülekeztek a felhők, megélénkült a szél, de dél felé tekintve napsütést láttunk. Be a kocsiba, így jutottunk másodszor is Kalamitsi mesés öblébe. Hazafelé meg Norbinak akartuk megmutatni, tudom imád búvárkodni. Reggel átadtuk az apartmant, aztán átjöttünk ide.
Kalamitsit már sokan leírták,mindenki kedvence! Szerintem az eddig ismert Görög tengerpartokhoz képest valóban egyedi, mintha egy Hollywoodi film díszleteként építették volna.
A sziklavárral körbevett öböl, bal oldalán a kikötött csónakok, középen a napernyők, napozóágyak, balra meg a díszletek díszlete, az öbölből kiemelkedő hegyecske. Persze csak kis sziklasziget, de a vízzel körbefogva hegyként emelkedik ki. Itt parkoltunk le az autóval a strand széle a parkolóhely.

Első panoráma: előttünk a hegyecske, a kékvíz, a strand, jobbra egy nádas, előtte büfé és napozóernyők, ágyak. Azon túl a sziklavár. Balra  az öböl közepe, mögötte a görög házsor, apartmanok, éttermek, teraszok. Az öböl végében kemping, előtte a kikötött csónakok, aztán ott is a sziklavár.
Kalamitsi öble egész finom apró kavicsos, más mint Sarti homokja. Azt hittem, Sarti vizénél nincsen tisztább, de itt keresztül láttunk a vizen. Nem csoda, hogy híres búvárparadicsom. Az öböl annyira védett, akár több kilométert is leúszhatsz benne gondtalanul.

Helyi betegség: szinte mindenki úgy úszik, hogy becélozza a hegyecskét, aztán, ha odaér, úgy érzi, fel kell másznia a csúcsra. Norbi ki is próbálta, azt mondta a tetőröl, ahol természetesen kis görög szentség is épült, gyönyörü a kilátás, de az ösvény tele van "szúrós izékkel"!

A partról majdnem a szikláig lehet sétálni, olyan sekély a víz. Csak az utolsó pár méteren kell úszni. Aztán a hegy körüli víz alatti sziklákon állva lehet egyensúlyozni. A tiszta vízben lépkedve azért nézzünk a lábunk alá, mert Görög tengerparttól szokatlan módon tele van tengeri sünnel. Az egész élővilág inkább hasonlít a Hovát tenggerre, mint a görögre. Nagy élmény a hegyecskét körbeúszni. A hátsó oldala, mint egy szoborpark. Elefánttól fókáig mindent felfedezhet egy fantáziadús sziklanéző.

A part: jött a délután, és a part megtelt kisbabákkal. Megált egy autó, apuci kipakolt. Hozott egy érdekes dolgot, amit csak itt láttam. Egy nagy műanyag dugóhúzószerüség, amit mint a borosüvegbe, becsavar az apró kavicsokba. Ez tarta stabilan a napernyőt. Aztán a baba játékai, plédje, majd anyuka hozza a delikvenst az ülőkében. Mellette 2-3 nagyobbacska. Érdekes módon rengeteg  az ikerpár. Megtöltik partot és a sekély védett vizet.

Paradicsomi hely! Ismét felmerül a kérdés: miért pont Sartit szúrták  ki turistaparadicsmnak? Persze jó ez így, csendes falucska kertes házakkal, a parton előkelő apartmanszálló, 4-5 étterem, kávézó, terasz, egy Super Market az egész, és a kempingek. Sokan autóznak át Sartiból is a tiszta, kellemes, védett, viszonylag gyorsan úszhatóvá mélyülő víz kedvéért.
Nem igazán lehet hűen leírni ezt a szépséget, csak azt tudom ajánlani, aki teheti ne hagyja ki a programjai közül, aztán majd jól megjárja, mert mindig visszavágyik Kalamitsibe.

Hazafelé indulva gyrossal búcsúztunk, de apró kavicsait őrizzük az autóban, mert a Kemping WC-jét tudtuk használni, de egy zuhanyozót Görög szokás szerint nem találtunk.



Szavaim igazolásaként nézzétek meg a képeinkből készített videónkat!

Remélem tetszett! A régebbi Görögországi utazási képösszeállításokat is megtalálod a You Tube-n vilcsi53 fiókjában.

Várjuk a hozzászólásokat, és tartsatok velünk továbbra is Csodálatos Észak-Görögországban, csoda-hellasz-ban, legközelebb tovább a Sithonia körúton! 
JULIVILI 
Create your own banner at mybannermaker.com!
Copy this code to your website to display this banner!



2011. szeptember 9., péntek

Görögország autóval 2011. május-júniuban


 
Elolvastam az Autóval Görögországba - 2011 honlapot, korrekt, teljes és szakszerű. Személyes tapasztalataimat tenném hozzá, hozzátéve: az utazásunk 2011. 05.20-án oda, 06.18-án visszaúton történt, de talán sok olyan magánvéleményt tartalmaz, ami a szakhonlapokkal kiegészítve hasznos lehet. És mivel 2010-ben is megtettük, összehasonlítási alapot ad.

Odaút:
Röszkei határ: minkét oldalán azon múlik az eltöltött idő, mibe fut bele az ember. Mivel a Magyar oldalon sincsen a hazaiaknak külön kapuja, eléd kerülhet egy-egy "vámgyanús". Most is így volt, de megúsztuk 15 perccel. A Szerb oldalon ugyanez a helyzet, + útlevél-ellenőrzés, pecsét. egy problémás autó miatt 40 perc. 

Szerbia: az Eurót mindenütt elfogadják, de a laza pénzkerekítés, dinárban visszaadás miatt érdemes szerb dinárt váltani. Viszont akkor kalkulálni kell, mennyit? A határnál van pénzváltó, ahol az Euró-Dínár árfolyam kb. 1:10.
Én a drága Eurómat szeretem elspórolni. Forintot a határon nem váltanak, de ha egy kis kitérővel bementek Horgos falujába, jó árfolyamon váltják a forintot,
Mennyit: 2010-ben 25.000 Ft-ot váltottunk az autópályadíjakra, és egyszeri tankolásra. 2011-ben a 30.000 is kevés volt, pedig a díjak nem emelkedtek, "csak" az üzemanyagárak. Az is igaz, 2010-ben kisfogyasztásu, nagy tankú dízellel, 2011-ben valamivel nagyobb fogyasztású benzinessel, kis tankjába kevés az egyszeri tankolás, ha nem akar az ember Macedóniában tankolni.
Autópályadíjak: 250-350-750-200 dínár. Az üzemanyag olcsóbb, mint nálunk: olyan 128 Dínár körüli, nagyjából alig van eltérés a benzinkutak között.
Autópályák: Belgrádig az újak jó minőségűek, már ahol készen van, de fél év alatt alig valamennyi épült hozzá, az útépítéseknél meg szörnyűek. A jó minőségűeknél sem tudják megoldani, hogy a híd-illesztések ne dobáljanak!
A Belgrád-Nis hosszú autópálya helyenként "nyelvelharapós", a hatalmas forgalomhoz képest csak javítgatják. Az árát viszont megkérik rendesen!
Problémák Belgrádig: a Dunahíd négysávos autópályává építése változatlanul folyogat, persze hatalmas munka! Addig torlódás, egy sávon életveszélyesen kanyargó terelők között!
Belgrád: szörnyŰ!!! A Száva hidat is építik már jó ideje, ahol a 3 sáv egyre szűkül. Odafelé éjjel 12-körül 1.5 óra!!!! /visszafelé a csoda: ugyanolyan terelésnél, mint kés a vajban!/

Benzinkutak:: azt mondja a fáma, hogy a legmegbízhatóbb üzemanyagot az OMV-nél tankolhatunk, de a szükség nagy úr! A szomjas autó nem tiltakozott egyik ellen sem!
Viszont egyéb ügyekben valóban az OMV-nél és a Mol-nál érdemes megállni!!
A benzinkutak sűrűsége Nisig olyan, hogy valóban válogathatunk! Nis után viszont az autópályáról szinte teljesen eltűnnek! Aztán a legkeményebb, és legszebb útszakaszon a Predian megmászásánál teljesen elfelejtkeztek róluk. A hegy végénél van egy kút, de úgy gondoltuk, majd a határ előtt megtankolunk! A szerpentinen előttünk döcögő két Cseh buszt így megelőztük, mert beálltak tankolni. Ők tudták, hogy a határ előtti kutak zárva vannak. 



Elég üres tankkal érkeztünk a Szerb-Macedon határhoz, ahol viszonylag símán átjutottunk!
Macedóniában is érdemes Dínárt váltani, mert az olcsó autópályák Euróra kerekítve kissé megdrágulnak. Az autópályák viszont olcsóbbak lettek 2010 óta. 50-60-80 Macedon dínárt kérnek érte. A határ után 1 km-re a jobb oldali benzinkútnál válthatunk pénzt. Ha nem kell tankolni, 10-15 Euróból bőven futja, de a maradékot hazafelé tankoljuk el, ha nem akarjuk otthon őrizni.
Mi tankoltunk is, itt is olcsóbb, mint nálunk, és a minőség sem okozott problémát.
A Macedon autópályák, autóutak problémája, hogy kisse elamortizálódtak, mióta Titó megépíttette, azóta csak foltozgatják! 


A Görög-Macedon határon görögék oldalán szívtuk meg! Valami határmenti rendezvényre ezer macedon autós utazott, és úgy vártunk sorunkra 1.5 órát, hogy ránk csak egy gyógypillantást vetettek!
Végre Görögorszgban vagyunk! Hát az üzemanyagár egy kicsit húzós: 1.660 € körül literje /most már 1.77 volt a minap!/ Szegény autós ha átszámolja, lemond egy-két kirándulástervet, és a strandidőben reménykedik!
Odafelé Paralia volt úti célunk. Az A1-es autópálya még akkor is olcsó, ha a 2010-es 1.60 helyett 2.80 €-t kértek érte. A lényege, hogy csak egy fizetőkapu van rajta, úgyhogy az Olymposzi Riviéra nyaralóhelyei között ingyen használhatjuk például egy Paralia-Makrigallos túrán.
Hát ezek lennének a hozzáfűzéseim, egyben tanácsaim az utazóknak.
Már Paraliában!

Végére egy majdnem fekete történet a hazafelé útról:
A probléma nem egyedi: a hazafelé útra többnyire a jövőre elspórolt 100 Eurósok maradnak /ha marad!/, meg az apró, meg a Dínár maradék. Az autó erről keveset tud, úgy kortyolja a benzint 100-120-as tempónál. Gondoltuk, majd Belgrád előtt tankolunk! A probléma az, hogy erre kb. 50 km-en keresztül elfelejtettek kutat telepíteni. A jólnevelt autó pont egy benzinkút bejárata előtt döntött úgy: ilyen szomjasan egy centit sem! Azért még elgurult a kút bejáratához, a kő már legurult volna, ha nyitva lett volna!
Sötét fellegek gyülekeztek a szerb égbolton! De az autópálya túloldalán az ikerkút nyitva volt! Aggódó szemünk előtt fiunk átvágott a szerencsére gyér forgalmú pályán, majd visszatért egy ötliteres benzinkannával. Közben 2 "autópályahiéna" is jelentkezett, hogy szívesen segítenének, de az 5 literrel vígan eljutottunk a legközelebbi benzinkútig.
Már csak egy probléma maradt: nem akartunk 100 €-t váltani, csak ha muszáj, mert őrizhetjük a visszaadott Dínárokat!
Minden jó, ha jó a vége: a Magyar határig az autópályán és a benzinkúton az utolsó fillérig elfogadták a maradék Dínárt, és a legapróbb Eurót is!
A Röszkei OMV kútnál aztán megpusziltuk és megitattuk a kocsit.
Még csak annyit: a szerb és macedón benzinkutasok nagyon előzékenyek a tankolásnál, és "véletlenül" hajlamosak a kértnél többet tankolni, hogy €-t sajtoljanak ki!
Vegyük ki a kezükből a csövet!


Ha bármi kérdés felmerülne, szívesen válaszolok a vavi53@gmail címen.
Adddig is szórakoztatás és tanácsok a csoda-hellasz.blogspot.com -on
JULIVILI

Create your own banner at mybannermaker.com!
Copy this code to your website to display this banner!

2011. augusztus 25., csütörtök

Sikia, Síkia-Beach. Sithonia autókörút.

Create your own banner at mybannermaker.com!
Copy this code to your website to display this banner!

dir="ltr" style="text-align: left;" trbidi="on">


Egyre többen indulnak Észak-Görögországba autóval. Sartiban is szép számmal látni magyar rendszámot. A Sartiban nyaraló autósoknak nagyon jó programként ajánlom a Sithonia kerülő túrát, akár alkalmanként más-más városkába.

Sithonia autóskörút

Mindegyik egyedi élményt jelent, ahány falu annyiféle tengerpart, annyiféle ház, emberek. És az út a hegyek között fantasztikus, ugyanakkor széles, veszélytelen. A legnagyobbb veszély, ha belefelejtkezik a vezető a panorámába. 

Egy jó tanács: az úton átbaktató kecskenyájnak mindíg elsőbbsége van!!!
Vigyázat elsőbbségadás a kecskéknek!!!

Első utunk Sikia-Beachbe Vezet. 

Egy pillanatra nézzünk vissza a kilátóból Sartira, át az Athoszra! Megéri!
A kanyargós hegyi úton hamarosan előttünk Sikia öble. A kertes házak között elérjük a Sikiai elágazást. Síkia kisvárosába azért is érdemes befordulni, mert ez a hegyoldali városka igazi Görög. A kettéágazó út megkerüli a főteret, a két utcán és körbe a téren éttermek, cukrászdák, gyrososok, boltok.Keskeny, hegyre futó utcák, aranyos házak. Az is jelzi, hogy ez nem tengerpart üdülőváros, hogy itt este 6-kor nyitnak az éttermek, boltok.
Visszafelé a sűrű kisváros kertvárossá alakul, aztán mezővé.
Nem reklámként, inkább tanácsként mondom, a főút előtti benzinkút melletti Super Market nagy- és kiskereskedelem az egész környék, Sartit is beleértve legjobban felszerelt boltja normál árakkal. 

A főúton tovább elérjük Sikia-Beach elágazását. Előtte jobbra nam szabad a pékségnél megállni, mert finom süteményeinek nehéz ellenállni. Nekünk sem sikerült!
Sikia-Beach
Sikia-Beachet meglátva felmerül az emberben a kérdés: miért pont Sarti lett a környék turisztikai sztárja??

Hegyekkel körbefogott hatalmas öböl, gyönyörű part és szinte semmi. Az út melletti fácskák közé beparkolt autóból a gazos birkabogyós részen át a parton strandoló emberek. Tovább az úton a kemping, kívülről eléggé leamortizált bungalókkal, a parti részeken sűrűbben álló sátrakkal, lakókocsikkal, a bejáratnál taverna, és végig a gyönyörű öböl. Az út túlsó oldalán kertes házak, nyaralók.
Az öböl végén az út az ég felé lendül, földúttá válik és visszafordulunk. Azért jöttünk, mert Sartin túl nagy volt a hullámverés, ami gyerekek öröme, de úszásra nem igazán ideális, a nehezen mozgóknak meg komplikált a partra-vergődés. A fent leírt részén állunk meg, a fák között. A gazoson átvergődve látjuk, azért itt is van hullámverés, de az oldali sziklákon túl, az öböl jobb oldalán egy kis oldalszárny hullámmentesnek tűnik. Amikor lefordultunk balra Sikia-Beach nagy öbléhez, az út egyenese is ment tovább, illetve nem egyenesen, hanem meredeken fel a hegyre.
Erre vettük utunkat, ijesztően meredek szerpentinen át egy kis hegyen, alattunk a mélység sziklái, előttünk a kanyarban szembe egy teherautó, ami szerencsénkre elengedett, mivel itt ez a szokás.
Hátunk mögött a Halvendéglő és a napozó.
Leereszkedtünk egy kis öböl mellé, mintha a mesékbe érnénk. 

Pálmák között az  apartmanház.
Sziklákkal keretezett csendes öböl.
Jobbra Sikia-Beach nagy öble, balra a szerpentin.
A kopár hegyek alján mediterrán növényekkel, pálmákkal teli pici völgy, egy halétterem kerthelyiséggel, egy apartmanszálló. Pálmák, virágok, a vendégló mögötti hegyoldalban még egy szép kis ház, valószínűleg a tulajé. A sziklákkal körbevett öböl homokpadján az étterem előtt pálma-napernyős napozóterasz, mellette kis szabadpart. Az étterem mellett parkoló, WC.

 
Sehol egy hullám, lassan mélyülő víz, szemben a Sikiai öböl , a túloldali hegyek közötti kempingek strandjaival.
Beúszva látjuk, amerre az út tovább kanyarog, további öblök, halászkikötők. A baloldalon a szerpentin alatti sziklaparton fantasztikus alakzatok, sziklahidak, barlangok.
Meseszép! És mindez 15 percnyire Sartitól.
Mindenkinek ajánlani tudom, aki autóval kirándul Sithonián.

A következő kirándulásunk úticélja Kalamitsi lesz.
Ha érdekesnek találtad, olvasd el Csoda-Hellasz többi bejegyzését is.
Ezt a részét Észak-Görögországnak úgy ismerjük, mint a tenyerünket, de lenne még felfedezni való.
Kaliszpera!                    JULIVILI
Add a Startlaphoz

2011. augusztus 15., hétfő

Ermis Apartman Paralia 2011.


Ermis Apartman Paralia

 Eddigi Görögországi nyaralásaink alatt még soha sem laktunk közvetlenül a tengerparton. 



Amikor az idei 2 apartmant kiválasztottuk, mindkettő az volt. A Questor Travel intézője meg is kérdezte, kérünk-e tengerre néző szobát felárért? - Nem kértünk, bár az idei látvány után elgondolkodtató: talán mégis megéri a különbséget. Mert bár nem kértük, mégis megkaptuk, mert az Ermis Apartman nagy épülete, ahol az oldali lakások voltak, még nem nyitott ki. Földszinti apartmant kértünk, mert Vilinek nehéz az emeletmászás. A ház képét látva ez valószínűtlennek tűnt, mert a földszinten, mint a belváros szinte valamennyi házánál, boltok voltak. Az Ermis alatt egy Super Market, mellette egy ruhaüzlet, az oldalán meg valamit nagyon építettek. Egy hét múlva kiderült, ez lett az Ibusz partnerirodája, a Pieria Tours.
 Nem is az emeletre mászás volt a nehéz, széles lépcsőház, jól megvilágítva, és tán 20 lépcsőfok. Problémásabb az utca és a járda közötti közel fél méteres magasság. Egyrészt tornamutatvány föllépni, főleg csomagokkal, az autó ajtaját meg csak akkor lehetett kinyitni, ha arrébb fordultunk. /Egy jótanács az autósoknak: ha megállsz a járda mellett, óvatosan nyisd az ajtót, mert a magas járdától nagy pofont kaphat szegény. Jó pár csattanó, horpadt ajtó tanúsítja!/ 


Fél méter mélyen az autó!
Belépve az apartmanba, természetesen az erkélyre vezet az első út. Alattad a főutca, jobbra a belváros, balra a külváros. Előttünk a Menta Hotel épülete, ami modern szürke pacniként igencsak kilóg a tengerpart összképéből. A szálló mellett kis park 4 paddal kikövezve a strand széléig , ahol egy zuhanyozó, napozóágyak és a tenger. A szálló másik oldalán a nagy strand nyüzsgése. A part felett motoros ernyősök, a tengeren csónakok. 180 fok panoráma. Hozzá asztal, székek.






A pici szobában minden, ami a legfontosabb. 2 kényelmes ágy, éjjeliszekrény, kosasztal, szekrény, hűtőszekrény, konyhapult. Nem is lenne ezzel gond, ha nem egy kb. 3.5x4 méteres szobába lenne bezsúfolva


.


Éjjel a fejem mellett búg a hűtő, az ágytól 1 méterre a mosogató, rezsó, a szegényesen berendezett konyhafelszerelés. A konyhapult mellett a kis fürdőszoba ajtaja. Itt is van minden, ami szükséges: zuhanyozórész, mosdó, tükör, WC. Viszont ezek is bezsúfolva. Az mosdó mellett oldalra elfordított WC-re csak oldalazva lehetett bearaszolni. Sürgős esetben jobban jártunk, ha menetirányban, keresztben ültünk rá.

Fejem felett a lakásunk!
 De ezek csak utómorgások. Egészében kellemes, világos, üde kis lakás aki nem vágyik 3 szoba összkomfortra.
Végül a dicséret: az IBUSZ, illetve a Peria Tours irodája amikor eljöttünk, már úgy-ahogy üzemelt, de addig ha bármi problémával telefonáltunk képviselőnknek, azonnal megoldották. A mosolygós háziasszonnyal nem nagyon találkoztunk, mert bár fölöttünk laktak, de a főlépcsőről volt a bejáratuk. A mi lépcsőnk csak a 4 partra néző lakoshoz vezetett. 

Ha létezne 1-től 10-ig skála, az Ermis panorámája 10-es, belső berendezése 6-ost kapna.




2011. 08. 10.. JULIVILI




2011. augusztus 1., hétfő

Anesti Apartman Sarti 2011.


ANESTI APARTMAN SARTI-BEACH 2011. 06-04 - 06. 18.

Ez egy teljesen új Sarti, ez Sarti-Beach. Persze ugyanaz, csak csendesebb, elhagyatottabb, se üzlet, se gyros, csak két háztömb egy kilométerrel arrébb az Öregfalutól.  Sarti-Beachet csak az válassza, aki tengerközelben nem akar egyebet, mint napozni, strandolni, pihenni. Ha az idő is ezt akarja, ennek itt semmi akadálya. Nem is igazán ide készültünk, de a Questor Travel kínálatából megtetszett a tengerparti apartman, a térképen megkeresett Anesti. Gondoltuk, ha nagyobb tömegre, nyüzsgésre vágyunk majd átkutyagolunk, vagy átautókázunk. 
Anesti Apartmanház Sarti-Beach  balra a második.
Természetesen ez is IBUSZ apartman, de mint Sartin majdnem minden ez is Leoéké, vagyis a Sithon Travelé. Tavalyi segíteni nem akarásukat /lásd: Thesszaloniki fekete csütörtök bejegyzés/ nem feledve igazán csak a kulcsot akartuk megkapni, azán minél kevesebbet találkozni velük. Viszont a Sithon IBUSZ-os kislánya Dórika nagyon aranyos volt, többször is megkérdezte, van-e valami problémánk, jól érezzük-e magunkat?
Nem volt problémánk ezzzel a két héttel június 4 és 18 között. Az idő igazi nyár, 1 nap kivétalével, a tenger jóval 20 fok felett, a Sarti vizének tisztasága csodálatos.
Anesti Apartman: valóban a tengerparton, két emeletes kis ház, a második emelet a tulajé. A tenger felé szintenként 1-1  2 fős, 1-1 4 fős apartman, oldalt 2-2  2 fős. A földszinti hátsó a miénk. A szomszéd ház a telep egyetlen Super Marketje. Nem kellett messzire zarándokolni, ha valami vásárolnivalót hirtelen kitaláltunk.
Konyhapult, konyha
 Aranyos kis lakás, talán az egyik legjobb beosztásu 3 fős apartman az utóbbiak közül. A bejárattól balra a fürdőszoba tágas, bár a zuhanyozónak nincs külön tálcája, de a víz jól lefolyik, legföljebb akkor akadhat probléma, ha egyszerre használják a WC-t, zuhanyt, mert egy elhamarkodott mozdulat, és a WC-n trónoló is zuhanyozhat. A szobában egy heverő, 1 franciaágy, köztük éjjeli szekrény. Nagy falbaépített szekrény, és balra a konyhafülke tálalópulttal elválasztva a lakótértől. Az abszolút fölösleges fésülködőszekrény mellett kijárat a teraszra, ahol nagy asztal 3 székkel. Szóval guszta, kellemes és elég.



Persze morogni mindenütt lehet: tán ez lehetett, ha jól számolom a tizedik Görög apartmanunk, de itt volt először egylapos villanyrezsó. Nagyon praktikus, mert míg a kávét meg nem főzöd, minden más várhat a sorára. Szerencsére csak egy hétig élveztük, mert a másodikra elcseréltük a hazainduló szomszéd kétlaposára.
Ha már a konyhában járunk: itt is nagyon szegényes és szedett-vedett volt a felszerelés, abszolút használhatatlanok az edények. Ha véletlenül lett volna kedvünk főzőcskézni, az azonnal leégő edények hamar elvették volna.



Más: nagyon kellemes volt az udvar csendes sarka /bár mindenütt csend volt/, de nem igazán volt szívderítő látvány az üres gazos telek, ahova nézett, és amit a szomszéd boltosok lomtárnak használtak. Tán ez is oka lehetett a rengeteg légynek, amik miatt zárni kellett a teraszajtót. Ennyi léggyel még nem volt szerencsénk találkozni. 
A másik a mindent ellepő vasférgek, amik igazán undok lények. Ennyi viszont megbocsátható a görög mentalitásnak és bőven jóvátette a szánkba lógó tenger. Ez az apartman majd külön bejegyzést érdemel mozgáskorlátozottak, kerekesszékesek számára.
Nem volt problémánk ezzel a két héttel június 4 és 18 között. Az idő igazi nyár, 1 nap kivételével, a tenger jóval 23 fok felett, Sarti vizének tisztasága csodálatos, az Athosz fennséges, mellettünk a Watersporttól induló surfök, vitorlások, a nagy banán is kőrözött egyre többet.
 

Az öreg Sartiba természetesen majdnem minden este bezarándokoltunk, vagy kerekesszékkel vagy autóval. A festői tengerparti faluban 2010 szeptembere óta megállt az élet. Minden ugyanott, minden ugyanúgy, talán ha 2-3 üzlet lett más, és a főút egy Super Marketje átköltözött, megnagyobbodott az út túloldalán, amit még tavaly csak építettek.Persze, ha távolabbra nézek, 2004 óta sem sokat változott, csak a főtér és a templomhoz vezető sétány szépült meg. És 7 év alatt az egész városkát bekebelezte a Sithon Travel. Szinte minden szállás az övék, minden üzletben részük van. És a Magyar-Görög falu is stimmel, az utcán szinte csak magyar szót hallani, és egyre több magyar fiatal dolgozik a boltokban. ha még az igazi Görögországot akarod látni, sétálj a kevésbé forgalmas utcákban, ahol itt-ott fekete ruhás nénik, nagybajszu bátyuskák beszélgetnek, játszanak, persze külön-külön némileg nemileg elkülönülve



Érdekes, itt is hasonló esti tapasztalataink keletkeztek, mint Paralián. Este szinte üres a belváros a régi nyüzsgéshez képest. Szinte üresek az éttermek, ha egy pillanatra megállsz, már invitálnak is befelé. Pedig napközben a part megtelik. Este 10 után meg akár bezárhatnak az üzletek, teszik is. Ebben el kéne mélyülni egy kicsit! Mi változott meg? A Görögök, a nyaralók összetétele, kedélye? Pedig a turisztikailag eddig "Egyéb kategóriás" szerbek, macedónok, bolgárok, ukránok, románok is szép számmal képviseltetik magukat, sőt már németeket is egyre többet látni. Mi szeretjük a csendes nyaralást, de ez az esti csend júniusban kicsit túlzás volt.
Amiért mi jöttünk: napsütés, fürdés, gyros, fagyi, vörösbor, sör, gondtalanság, azt kamatostul megkaptuk a két hét, illetve a négy hét alatt. Emlékei bennünk élnek.


Athosz


Ennyit egyelőre, de még folytatjuk az autós utazással, a Paralia-Sarti úttal, a Sithoniai túrákkal, és egy ár- és árukínálat összehasonlításával Paralia és Sarti között. Az idén sem fogjuk kihagyni a Görögök és a kerekesszék 2011-ben összefoglalóját.


                              JULI VILI